Co jsem navštívila v severní Indii?

Dílí

Velkoměsto, které na hlavních silničních tazích připomíná běžná evropská města. Na některých místech je dokonce zakázané troubení a přístup tuk tukům. Ovšem i zde jsme viděli zákoutí,za která by se nemusela stydět žádná vesnice: prašné úzké cesty, divoké elektrické rozvody, odpadky, zvířata, posedávající a polehávající lidé…

Jaipur

Přes obvyklou špínu a smrad sálá z Jaipuru osobitá atmosféra. Kombinace historie a umění. Je to město známé svými nákupními příležitostmi, což můžu potvrdit. Nakupuje se tu mnohem lépe než jinde. Ale někdy také dráže…
Jaipur je navíc obklopen řadou pevností a templů, které poskytují hezké výhledy. Oázou klidu je královský Gaitor – hrobky královské rodiny. Krásně zdobené.

Amber

Poprvé v životě jedu na slonovi. Ostatně jako desítky či stovky zahraničních turistů. Atrakce náramná, jen si nejsem tak úplně jistá, co by řekli ochránci zvířat. Uklidňuje mě fakt, že přes poledne mají sloni pauzu.

Ranthambore

Přírodní park známý výskytem tygrů. Jezdí se tu stylem safari. Příroda moc hezká (místy připomíná Divokou Šárku v Praze) a nějaká zvířata se nám též ukážou. Hlavním zážitkem jsou pro mě tygr a krokodýl.

Agra a Taj Mahal

Agra sama o sobě není vůbec zajímavá (s vyjímkou Agra Fortu), ale Taj Mahal to dokonale kompenzuje. Je skutečně úchvatný. Ani jedna fotka s ním není ošklivá. A detaily kamenné květinové výzdoby překonávají mé očekávání. Zasloužené místo na seznamu novodobých divů světa.

Tadz Mahal

Varanasí

Tak tohle byl zážitek! Jednoznačně místo, které zanechává nejsilnější dojem. Asi je to tím, že je tu nejvíce cítit hinduistická kultura a ta je tak jiná. Večer  festival na břehu Gangy, ráno projížďka po řece a pak i procházka po ghatech… Spousty věřících smývají své hříchy koupelí v Ganze. Spousty věřících čekají v ulicích na smrt a žebrají o almužnu. Spousty mrtvých věřících jsou pak páleni na břehu řeky… Podivně vypadající mniši, sušení prádla hned vedle ohňů s lidskými těly, neodbytní prodavači, zvýšené množství krav, … takový je kolorit posvátného města Varanasí.

Varanasi

Kolkata

Velké překvapení, neboť tu nalézáme klidná místa bez lidí. Hodně patrný koloniální vliv, spousta budov v evropském stylu, ovšem v indické péči a v indickém prostředí. A můžu potvrdit, že tu stále ještě existují lidské rikši. Naštěstí tu nejsme v době monzunů, tak jsem ušetřena pohledu na drobné postavy brodící se po pás ve vodě a převážející lidi vyšších kast…

Srinagar

Ten vyžaduje vlastní kapitolu. Viz Kašmír